Vlaamse Competitie
Tijdens de prijsuitreiking zaterdag 7 december werden de awards uitgedeeld. In de Vlaamse Competitie bekroonde de jury Object 817 van Olga Lucovnicova met de prijs voor Beste Vlaamse Kortfilm. Dat bezorgt de korte docu meteen ook een plaats op de longlist van de Oscar voor beste korte documentaire.
In de categorie Vlaamse Fictie gaat Les enfants iront bien van Sigi Van Roy naar huis met de juryprijs. De jury motiveert haar keuze met de indrukwekkende naturel van de acteurs, het sterke script en het minutieuze observatievermogen van de regisseur. Dit bachelorwerk verdient ontvangt daarom €12.500 aan faciliteiten van Camalux.
De Publieksprijs in de Vlaamse fictiecompetitie gaat naar Ma mère et l'étrangère van Bjarne Jacobs. Daarom krijgt de film een aankoopprijs van €2.000 aangeboden door VRT CANVAS en €5.000 aan faciliteiten, geschonken door Sondr en A Sound.
De Juryprijs voor het Beste Debuut gaat naar The World is My Idea van Alexander Wolfgang Smadja. Dankzij de originele storytelling, de levendige en meeslepende wereld die de regisseur creëert, gevuld met excentrieke personages en gewaagde beeldende keuzes viel de jury als een blok voor deze debuutfilm. SABAM schonk deze winnaar €1.500.
De Juryprijs voor Beste Acteerprestatie gaat naar Maaike Cafmeyer voor haar rol in De Stier van Victor Nauwynck. Ze wist te overtuigen als vereenzaamde boerin in een kleurloos huwelijk. Haar overgave en natuurlijke speelstijl brachten de film naar een hoger niveau, aldus de jury. Playright schonk haar €1.000.
Voor Beste Cinematografie valt Director of Photography Pauwel Billiau in de prijzen. Hij ontvangt die prijs voor zijn werk in Tropa van Niels Devlieghere. Billiau's beeldtaal bracht volgens de jury zowel de dreiging als de schoonheid van de natuur voelbaar in beeld. Camalux schenkt hem €1.000.
De jury koos voor Object 817 van Olga Lucovnicova als Beste Korte Documentaire in de Vlaamse Competitie. "Een innovatieve, enigmatische, politiek beladen film die archiefmateriaal en nieuwe beelden mixt om zo tot een uitzonderlijk staaltje cinema te komen", aldus de jury. Daarvoor krijgt €7.500 aan middelen van Camalux.
In de Vlaamse Competitie Animatie bekroonde de jury Raaf van Jeroen Ceulebrouck. Met een prachtige stijl en techniek vertelt hij op een authentieke manier de surreële reis van iemand die zijn verleden wil verwerken. Dalton Distribution biedt de film een aankoopcontract van €1.000. Het publiek koos Fiego and the Magic Fish van Joe Murray uit als grote favoriet binnen de Vlaamse Competitie Animatie. VRT CANVAS koopt de film aan voor €2.000.
Europese Competitie
In de Europese Competitie bekroonde de jury L'avance van Djiby Kebe. Dankzij die prijs is de film geselecteerd voor een Academy Award kwalificatie en genomineerd voor de European Film Awards 2025. De winnaar ontvangt ook €1.000 vanwege het festival. De jury noemt de film "voor op zijn tijd" en roemt de inventieve, intieme en uiterst artistieke stijl van de regisseur en zijn team.
Het publiek viel binnen de Europese Competitie volledig voor Barlebas van Malu Janssen, een sterk en muzikaal historisch drama. Dalton Distribution biedt de film een aankoopprijs van €1.000. De Peer Award wordt dit jaar voor de vijfde keer uitgereikt. De jury van deze award bestaat uit alle geselecteerde regisseurs binnen de Europese Competitie. The Sea in Between van Lun Sevnik was de absolute favoriet onder collega's. Deze prijs levert de regisseur een plek op in de jury van Kortfilmfestival 2025.
Gastprijzen
Er werden ook enkele gastprijzen uitgereikt. Op woensdag 4 december koos het Humopubliek al voor De leider komt van Manuel Janssens en Michiel Geluykens als winnaar van de Humo Award. De Persprijs vanwege UBFP en UFK in de Vlaamse fictiecompetitie gaat naar Daniel Van den Berg is dood van Ali Baharlou. De winnaars van de Pitch Your Script Award zijn Charlotte De Cort en Luca Peres-Bota. Zij wisten jury en producers te overtuigen met hun pitches en ontvangen allebei middelen ter waarde van €5.000 van Camalux.
Juryleden
De jury van de Europese Competitie bestond uit: Michał Toczek (regisseur & winnaar van de Peer Award in 2023), Hilke Rönnfeldt (regisseur en winnaar van de Europese Competitie in 2023) en Anthony Nti (regisseur en winnaar van verschillende prijzen in 2016 en 2019).
Miguel Dias (directeur & programmator van Curtas Vila do Conde), Anne Gaschütz (directeur Filmfest Dresden) en Christina Vandekerckhove (regisseur en winnaar van de Humo prijs in 2020) beslisten over de winnaars van de Vlaamse Competitie.

© Bavo Nys